تبلیغات
ریاضیات اول دبیرستان - اولین دانشمندی که جدول سینوس , کسینوس, شعاع دایره ای و نسبت مثلثاتی را کشف کرد
 اولین دانشمندی که جدول سینوس , کسینوس, شعاع دایره ای و نسبت مثلثاتی را کشف کرد ... مثلثات ,
ابوالوفا محـمد بن یحیی بن اسماعیل بن عباس بوزجانی خراسانی، یکی از مفاخر عـلمی ایران و متـولد 328 هـجری قـمری که در سوم رجب سال 388 هجری قـمری درگـذشته است. وی اهـل بوژگـان که در هـجده کیلومتری شرق شهـر تربـت جام قرار داد.
ابوالوفا برای اولین بار در تهـیه جداول سینوس و کسینوس و شعـاع دایره، عـدد واحـدی را به کار برد و به این وسیله توانست در تکـمیل جداول مثـلثاتی اقدام کند و اولین بار نسبت ظل معـکوس زاویه به قـطر ظل زاویه را که جـیب زاویه به شعـاع دایره بود کشف کرد. این نسبت مثـلثاتی را که امروزه به نام سکانت می خوانند و " کـپرنیک " این نسبت را به نام خود مشهـور کرده است.
فیـبو ناتـچی دانـشمند ایتالیایی قسمت عمدهً مسائل ریاضی و جبر خود را از کتاب ابوالوفا استـنساخ کرد و بعـدها معـلوم شد شخـصی که نام اصلی اش " لئونارد دوپـیز " که هـمان " فیـبو ناتـچی " بوده به مصر و شام مسافرت کرده و قسمت عمدهً مطالعـات خود را که در کتاب " اباکوس " آورده است از منابع دانشمندان ریاضی دوره اسلام بوده و بویژه از ابوالوفا و کتاب الفـخری " کرجی " بوده است.
بنا به عـقـیده " مارتـین گـاردنر " دانشمند و پـژوهـندهً ریاضیدان آمریکایی در نشریه عـلمی معـروف آمریکن سایـنس گـفـته است که نخستین رساله ای که دربارهً تـقـسیم و تـبدیل اشکـال هـندسی نوشته شده است، توسط ابوالوفا دانشمند ایرانی بوده که متاًسفانه فـقط چـند ورقی از کـتاب پـر ارزش او باقی مانده؛ و اولین بار سه مربع را به 9 جزء تـقـسیم و از آنهـا یک مربع کامل ساخـته و به تـفـضیل به شرح آن پـرداخـته است؛ سپس به مدت ده قرن این بحـث هـندسی و ریاضی به فراموشی سپـرده شد تا اینکه " هـانری ارنست دونی " انگـلیسی و " هـاری لین گـرین " استرالیایی دنبالهً پـژوهـشهای ابوالوفا را ادامه دادند.
ابوالوفا نخستین کسی است که اختلاف سوم حرکت ماه را که به نام واریاسیون است کشف کرد و این کـشف در سال 1836 توسط لوئی املی سدیو به آکادمی عـلوم فرانسه اعـلام گـردید.
نوشته شده توسط نبات دشتستانی در سه شنبه 27 بهمن 1388 و ساعت 08:28 ب.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ بازی با مختصات
+ حل معادله با تعادل
+ بازی های ریاضی کم حجم
+ 5 برنامه مفید جاوا برای ریاضیات
+ بازی ریاضی
+ Efofex FX Graph 4.001.2
+ دانلود نرم افزار رسم اشکال هندسی Efofex FX Draw 3.203.4
+ نمونه سوال ریاضی 1
+ جزوه ریاضی ۱ طلایه داران
+ نمونه سؤالات درس ریاضی 1 به همراه پاسخ تشریحی
+ نحوه مطالعه ریاضیات
+ نمونه سوال
+ راز اعداد در زبان انگلیسی چیست؟
+ نمونه سوال پایانی ریاضی یک
+ دانلود جزوه ریاضی یک دبیرستان ( سمپاد)

صفحات :